Arvamuslood

Andro Roos: Eestis ei tohi inimesi tühistada.

Artikkel avaldati 22. novembri Tartu Postimehes: “Andro Roos: Eestis ei tohi inimesi tühistada”.

Eesti Vabariik on rajatud õigusele, õiglusele ja vabadusele. Need põhimõtted on olnud meie riigi alus juba aastakümneid ning peame tegema kõik endast oleneva, et need jääksid püsima ka tulevikus. Kahjuks on viimasel ajal hakatud üha enam rääkima valimisõiguse kitsendamisest ja teatud elanikkonnarühmade, sealhulgas halli passi omanike ja elamisloaga inimeste kõrvalejätmisest.

Need ettepanekud ei ole ainult valed, vaid ohustavad ka meie riigi demokraatlikke ja ühiskondlikke aluseid. Valimisõigus on demokraatia aluspõhi. Mõned poliitikud soovivad võtta valimisõiguse elamisloaga inimestelt ja seada kahtluse alla nende panuse Eesti ühiskonda.

Samuti on kõlanud ettepanekuid piirata valimisõigust teatud ideoloogilistel alustel, jättes valimisprotsessist kõrvale need, kes ei ole «mõtetes Eestiga». Sellised ideed ei ole mitte ainult demokraatia õõnestamine, vaid ka Eesti põhiseaduse ja ühiskondliku õiglustunde vastased. Elamisloaga inimesed on osa meie ühiskonnast – nad töötavad siin, maksavad makse ja panustavad Eesti arengusse. Neid on Eesti riik usaldanud neile elamisluba väljastades. Nende kõrvalejätmine oma elukoha omavalitsuse valimise õigusest saadab signaali, et nende panust ei väärtustata, ja tekitab võõrandumist. See pole õiglane ega jätkusuutlik.

Vastupidi, me peaksime leidma viise, kuidas neid paremini meie ühiskonda integreerida ja ühendada nad koos Eesti asja ajama.

Halli passi omanike probleem on kestnud aastakümneid ja näitab, kuidas Eesti poliitikud on jätnud olulised küsimused lahendamata. Tuhanded inimesed, kes on sündinud ja kasvanud Eestis, elavad endiselt kodakondsuseta. Nad on õppinud meie koolides, töötanud meie ettevõtetes ja osalenud meie ühiskondlikus töös ja tegevuses, kuid nende staatus on jäänud määratlemata.

Meie ei tohi pidada sõda oma ühiskonna sees ühegi meie inimese või rühma vastu.

See pole nende inimeste süü – see on meie poliitikute tegematajätmise tagajärg. Kodakondsuse puudumine ei ole pelgalt tehniline küsimus, vaid see peegeldab süsteemi ebaõiglust ja võõrandumist. Selle asemel, et halli passi omanike probleemiga sisuliselt tegeleda, on poliitikud keskendunud populistlikele ja lühinägelikele otsustele, mis ainult süvendavad lõhet. Me ei saa lubada õiguste kitsendamist.

Eestlasena on võimatu toetada meie pikaajaliste elanike tühistamist – olgu need halli passi omanikud, elamisloaga inimesed või muud rühmad, kes on elanud meie kõrval, panustanud ja aidanud Eestit üles ehitada. Meie ei tohi pidada sõda oma ühiskonna sees ühegi meie inimese või rühma vastu. Täna võib tunduda lihtne võtta õigused mõnelt inimeselt või mõnelt grupilt, kuid homme võib olla meie kõigi kord kaotada õigused. Selle vastu peame seisma kümne küüne ja kõikide hammastega.

Valimisõiguse piiramine ja inimeste kõrvale jätmine ei lahenda Eesti ees seisvaid sisulisi probleeme. Vastupidi, see süvendab ühiskondlikku lõhet ja õõnestab usaldust riigi vastu. Meie riik on tugev ainult siis, kui me väärtustame iga siin elavat inimest ja loome tingimused, kus kõik tunnevad end kaasatuna ja tahavad ühiselt ehitada Eestit.

Meie eesmärk peab olema teha sisulist tööd, et aidata riik ja rahvas tagasi ree peale. See tähendab keskendumist lahendustele, mis ühendavad, mitte ei lõhesta.

Halli passi omanike olukorra lahendamine, elamisloaga inimeste kaasamine ja kohaliku valimisõiguse säilitamine kõigile elamisluba elavatele inimestele on sammud, mis tugevdavad meie riiki. Eesti Vabariik on rajatud õigusele, õiglusele ja vabadusele – need väärtused peavad jääma meie ühiskonna alustaladeks.

Me ei saa lubada, et poliitilised mängud kitsendavad õigusi või seavad ohtu meie demokraatia aluspõhimõtted. Üheskoos peame seisma selle eest, et Eesti oleks riik, kus iga inimene saab tunda end väärtustatuna ja austatuna. Et iga inimene tahaks loovalt ja motiveeritult töötada oma elu ja riigi ülesehitamiseks.